STK’lar: İyi gıdaya ulaşım engellenir

STK%E2%80%99lar:+%C4%B0yi+g%C4%B1daya+ula%C5%9F%C4%B1m+engellenir
ABONE OL

Gıda yorumlarına ağır para cezası öngören yasa teklifine Sivil Toplum Kuruluşlarından sert tepki: İyi gıdaya erişim hakkını kısıtlayacak. Torba yasaya eklenen maddeyle gıdalara yönelik değerlendirmelere ağır para ceza verilmesi hazırlığı, Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) tepkisini çekti.

Gıda alanında faaliyet gösteren; aralarında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Çevre ve Arı Koruma Derneği, Yeryüzü Ko peratifi, Ekoharita.org ve ÇEKÜL Vakfı gibi birçok STK, yasa teklifindeki yanıltıcı yayın tanımının çok geniş ve belirsiz olduğunu belirterek ortak bir açıklama yaptı.

GÜVENSİZLİK ARTACAK

Açıklamada, “Böylesine önemli bir konunun bu kadar otoriter, subjektif ve özensiz bir düzenlemeye tabi tutulması yurttaşların kamusal bilgiye ve iyi, temiz, adil gıdaya erişim hakkını kısıtlayacaktır. Sorunun çözümünü yasaklar üzerinden kurgulamak toplumda gıdaya ilişkin endişe, korku ve güvensizliği azaltmayacak tam tersine artıracaktır. İlgili yasa teklifi bu haliyle halkın sağlıklı bilgiye erişiminin önünü kapatmakta ve kamu çıkarları ile uyuşmamaktadır” denildi.

>