Sofradan kıstık!

Sofradan+k%C4%B1st%C4%B1k%21;
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | Tüketici Hakları Derneği’nin raporuna göre, pandemide geliri azalan vatandaş sofrasına koyduğu gıdayı azalttı. Et yiyemeyenlerin oranı 2 kat artarak yüzde 31’e çıktı. Kahvaltılık besinler ve meyve tüketimi de düştü.

Salgının yarattığı ekonomik tahribatı ortaya koyan Tüketici Hakları Derneği, “Covid-19 Pandemisinde Yoksulların Temel Gıdalara Erişimi” adlı bir rapor yayımladı. Rapora göre 4 kişilik bir ailede, aile fertlerinin hepsi en az asgari ücret düzeyinde bir işte çalışırlarsa yoksulluk sınırına ulaşabiliyor ve barınma, giyim, sağlık gibi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 2020 yılı ocak ayında asgari ücretle 46 kg kırmızı et alınabilirken, bu miktar 2021 yılı Ocak ayında 40 kg’a düştü.

EN ÇOK AYÇİÇEK YAĞI 

Araştırmaya katılan katılımcıların yüzde 16.8’i küresel koronavirüs pandemi öncesinde aylık olarak düzenli et tüketmediklerini belirtirken, bu oran pandemi sürecinde yaklaşık 2 kata çıkarak yüzde 31.2’ye yükseldiğini söyledi. Bu yıl fiyatı en çok artan gıda ürünlerinin başında ayçiçek yağı ve yumurta geliyor. Salgın öncesinde yumurtayı günlük tüketenlerin oranı 67.6 iken, bu oran salgın sürecinde yüzde 43.9’a düştü.

ALINMAMAYA BAŞLADI

Aylık olarak 0.5 kg’dan az ayçiçek yağı kullandıklarını veya hiç kullanmadıklarını belirtenlerin oranı ise pandemi öncesinde yüzde 27.2 iken, pandemi sürecinde yüzde 39.3’e çıktı. Pandemi sürecinde diğer kahvaltılık besinlerin hepsinde, günlük tüketim oranı pandemi öncesine göre azalırken, tüketmeyenlerin oranı ise artmış durumda. Haftalık meyve tüketenlerin oranı da pandemi öncesinde yüzde 55.7’den pandemi sürecinde yüzde 33’e indi.

>