Şişli şart değil, Bağcılar da olur!

Mega kentte 100 binden fazla kişi kiralık ev arıyor. Kira fiyatları giderek katlanmasına rağmen talepler karşılanamıyor. Emlakçılar, “Vatandaşın semt seçme şansı kalmadı. Beşiktaş’ta, Şişli’de ev arayıp bulamayanlar Avcılar’a hatta Bağcılar’a bile razı” diyorlar.

%C5%9Ei%C5%9Fli+%C5%9Fart+de%C4%9Fil,+Ba%C4%9Fc%C4%B1lar+da+olur%21;
ABONE OL
1000 LİRALIK EVLER 2500 LİRA OLDU
 
SON dönemde kiralık ev fiyatlarında büyük bir yükseliş var. En büyük artış ise büyük şehirlerde yaşanıyor. Buna rağmen büyük bir kiralık ev krizi var. İstanbul bu şehirlerin en başında geliyor. Mega kentte 100 binden fazla kişi şu anda kiralık ev arıyor. Özellikle kentsel dönüşüm, pandemi nedeniyle memleketine giden insanların geri dönmesi, kısıtlamaların kalkmasıyla düğünlerdeki artış ve okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla kiralık evlere olan talep hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Ev fiyatlarındaki artışlar ise yüzde 50’lere ulaştı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, fiyatların normalde kademe kademe artması gerekirken hızlı bir şekilde yükseldiğini vurgularken, 1000-1500 lira bandında olan kiralık evlerin 2 bin 500 liraya, 2 bin 500-3 bin bandında olan evlerin ise 4 bin liralara çıktığını belirtti.
 
‘EN AZ İKİ SENE DAHA BÖYLE GİDER’
 
AŞA, “100 binden fazla kişi ev arıyor. Özellikle Kadıköy, Suadiye, Bostancı ve Kartal güzergahında talep çok yoğun. Bu bölgede kentsel dönüşümden dolayı 4 bine yakın bina yıkılıyor. Evlerinden çıkan insanlar kiralık ev aramaya başlıyor” dedi. İnsanların artık semt seçme gibi bir lüksü kalmadığını ve nerede boş ev varsa oraya yöneldiklerini belirten Aşa, “Beşiktaş’ta ev bulamayanlar Avcılar’a kadar gidiyor. Ancak burada da durum farklı değil, kentsel dönüşüm nedeniyle bölgede üç binadan ikisi yıkılıyor. Her yer şantiye gibi. Bu durum 2 sene daha sürer. İnsanlar kendi evlerine geçmeye başlayınca kiralık evler boşalır” şeklinde konuştu. Görüşlerine başvurulan bazı emlakçılar ise, “Şişli’de ev bakıp Bağcılar’da oturmaya razı olanlara bile rastlıyoruz. Bizler de kiraya verecek ev bulmakta zorlanıyoruz” diyorlar.
>