Sınırı aşan daha fazla ödeyecek

Elektrik faturalarında kademeli sistem devreye alınıyor. Yeni hazırlanan yasa teklifine göre, bir tüketim sınırı belirlenecek. Sınırın üstünde elektrik tüketen abone daha yüksek bir tarife bedeli üzerinden fatura ödeyecek.

S%C4%B1n%C4%B1r%C4%B1+a%C5%9Fan+daha+fazla+%C3%B6deyecek
ABONE OL
AMAÇ TASARRUFA TEŞVİK
 
ZAM değil ama zam... AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle Elektrik Piyasası yasasında değişiklik yapılıyor. Buna göre elektrik faturalarında kademeli sistem devreye alınacak. Çok harcayanın maliyetine katlanacağı sistemin altyapısı kurulacak. Sınırın üstünde tüketen daha yüksek fatura ödemek zorunda kalacak. Teklifin gerekçesinde, “Madde ile enerji verimliliğini arttırmak amacıyla aynı abone grubunda yer alsa bile maliyet bazlı tarife metodunun yanında elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik edici, benzer abone gruplarında fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması amaçlanmaktadır” denildi.
 
EPDK ÇALIŞMA YACAPAK
 
BU yetkinin alınmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tüketicilere göre bir çalışma yapması bekleniyor. Bu çalışmada tüketicilerin ortalama tüketiminin belirleneceği anlatıldı. Bir ailenin kullandığı televizyon, buzdolabı, ütü gibi tüketimleri dikkate alınacak. Belli bir kilowatt belirlenecek. Belirlenen kilowatt’ın üstünde tüketim yapan normal tarifenin üstünde bir fatura ile karşı karşıya kalacak. Örneğin klimayı ısınma için kullanan faturayı daha fazla ödeyecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın enerji verimliği için bir başka uygulama daha hazırladığı belirtildi.
 
>