SGK'dan 'Kod 29' ayarı

SGK%E2%80%99dan+%E2%80%99Kod+29%E2%80%99+ayar%C4%B1
ABONE OL

İşverenin ‘işten çıkarma’ yasağını delmek için devreye soktuğu Kod-29’la iş akdi feshine ilişkin, yeni bir düzenleme belirlendi. Bu düzenlemeyle belirsizliklerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İşten çıkarmanın yasak olduğu pandemi döneminde iş verenler, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller; görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içeren Kod-29 ile çalışanlarını işten çıkarmaya başladı. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti. SGK’dan yapılan açıklamada, “Fesih nedenlerinin tamamının Kod- 29 yapılmasının belirsizliklere yol açtığı” belirtildi. 
 
Açıklamada, “Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir” denildi. 
 
Açıklamanın devamı şu şekilde: “Fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın Kod- 29 kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Fesih kısıtından önceki dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni Kod- 29 olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki dönemde bu sayı daha düşük olup aylık ortalama 15 bin kişidir” denildi. 
>