Rusya 'Gazı keserim' dedi

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov, Moldova'dan gelen gaz için mevcut ödemenin henüz alınmadığını ve Gazprom tarafından yapılan bildirimin ardından son ödeme süresinin çarşamba günü sona erdiğini söyledi.

Rusya+%E2%80%99Gaz%C4%B1+keserim%E2%80%99+dedi
ABONE OL
Kupriyanov, "Moldova'dan gelen gaz için mevcut ödeme alınmadı. Ödeme yapılmaması nedeniyle arzın sonlandırıldığına ilişkin bildirimden sonraki 48 saatlik süre bugün sona eriyor." dedi.
 
Pazartesi günü sözcü, Gazprom'un mevcut arzlar için 22 Kasım'da ödenmesi gereken ödemeyi yapmaması halinde Moldova'ya 48 saat içinde gaz tedarikini durduracağını söyledi.
 
Geçen ay, Moldova Başbakan Yardımcısı, Altyapı Bakanı Andrei Spinu, Gazprom ile yakın tarihli bir gaz tedarik anlaşmasını müzakere etti. Bay Kupriyanov, o zamanlar tarafların Gazprom'un Moldova'nın borcunu tam olarak ödemesi ve 1 Kasım'dan itibaren yeni bir sözleşme imzalaması halinde Moldova'ya gaz tedarik etmeye devam etmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. Gazprom'a göre, Moldova'nın o dönemde tedarik edilen gaz borcu 433 milyon dolar (vadesi geçmiş ödemelerle birlikte 709 milyon dolar) seviyesindeydi. Kış aylarında olmamız nedeniyle bu işin nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu. 

Kaynak: ABC GÜNDEM

>