Prim müjdesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıl sonuna kadar yeni işçi alımlarında tüm vergi ve primlerin devlet tarafından karşılanacağını duyurmasının ardından kararla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı

Prim+m%C3%BCjdesi%21;
ABONE OL

Cumhurbaşkanının işverenleri sevindiren açıklamasıyla, 2020 yılının Mart ayında başlayan ve yaklaşık 661 milyar lirayı bulan destek paketlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

12 AY KARŞILANACAK

PANDEMİ nedeniyle işverene sağlanan kolaylıklara bir yenisi daha ekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstihdamın desteklenmesi, işgücü maliyetlerinin azaltılması amacıyla çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Yıl sonuna kadar işe alınacak her bir işçi için, asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK primleri ve vergileri 12 ay boyunca karşılıyoruz” açıklamasıyla müjdeyi vermişti. Vergi ve prim teşvikinin detayları da ekonomi kulislerinde konuşulmaya ve netleşmeye başladı.

ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN

KARARA göre yeni işçi alan firmalara 1.556 lira destek verilecek. Teşvik asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Böylece işçinin asgari ücret üzerinden tüm vergi ve primlerini devlet karşılayacak. Teşvik süresi 12 ay olarak belirlenmesine rağmen kadın ve genç işçi alan işletmeler destekten 18 ay yararlanabilecek. Ayrıca işçi maaşından alınan gelir vergisi ve damga vergisini de işverenler ödemeyecek. Teşvik kararıyla ilgili detayların önümüzdeki günlerde kesinleşerek açıklanması bekleniyor.

>