Örtülü faiz nedir? Örtülü faiz artırımı ne anlama gelmektedir?

Son dönemde ekonomide yaşanan durumlar nedeniyle, ekonomiye dair terimler merak konusu oldu. Örtülü piyasa nedir? Örtülü faiz ne anlama gelmektedir? Detaylar haberimizde yer alıyor.

%C3%96rt%C3%BCl%C3%BC+faiz+nedir?+%C3%96rt%C3%BCl%C3%BC+faiz+art%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1+ne+anlama+gelmektedir?
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomiye dair açıklamalarda bulunmuştu. Bunun üzerine Dolar TL karşısında düşüş yaşamıştı. Vatandaşlar tarafından ise ekonomiye dair terimler ve gelişmeler araştırılmaya başladı. Örtülü faiz nedir?
 
Örtülü faiz artırımı ne anlama gelmektedir?
 
Merkez Bankası farklı kanallardan piyasaya Türk Lirası veriyor. Bu kanallardan biri, politika faizini de belirleyen bir haftalık repo ihaleleri. Son kur şoku öncesinde TCMB farklı araçlarla piyasayı ortalama yüzde 7,5 seviyelerinden fonluyordu. Bu oran, yüzde 8,25'lik politika faizinin de altındaydı. Kur şoku sonrasında TCMB, politika faizini artırmasa da ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini, faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 9,75'e yaklaştırmaya başladı.
 
Böylece TCMB, TL'nin maliyetini artırıp ve piyasadaki TL likiditeyi kısıp TL'nin dolar ve diğer yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybını frenlemeyi amaçlıyor. Siyasi otorite Merkez Bankası'nın faiz artırmasını istemediği için yapılan bu hamleler 'örtülü faiz artışı' olarak tanımlanıyor.
 
>