Memura 'Gösterge' farkı

Maaşlarda artış sağlayacak yeni 3600 ek gösterge teklifine göre, cetvelde bulunan tüm unvanlar değerlendirmeye alınacak. Gösterge dengesizliğine son verilecek. Emeklilerin de yararlanacağı düzenlemenin 2022’de Meclis’e gelmesi bekleniyor...

Memura+%E2%80%99G%C3%B6sterge%E2%80%99+fark%C4%B1
ABONE OL

MİLYONLARCA memuru ilgilendiren, maaşlarda artış sağlayacak 3600 ek gösterge zammıyla ilgili çalışmalar başlıyor. Gelen bilgilere göre ek gösterge düzenlemesi kapsamlı bir çalışmayı içeriyor. Öncelikle 657 sayılı devlet memurları yasasının ek gösterge cetvelindeki tüm unvanlar yeniden değerlendirmeye alınacak. Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin dışında kalan unvanlar da gözden geçirilecek. Çalışma böylece şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, kariyer meslekler, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerdeki genel sekreterler, daire başkanları gibi idareci olan ve olmayan kadroları da kapsayabilecek.

ORTAK MALİYET ÇALIŞMASI

ÖRNEĞİN bir şube müdürünün ek göstergesi 2200 iken onun emrinde çalışan bir memurun ek göstergesi 3600 olabiliyor. Böylelikle unvanlar arasındaki gösterge dengesizliği giderilmiş olacak. Çalışma için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile birlikte Hazine Maliye Bakanlığı, SGK ve Cumhurbaşkanlığı bürokratları ortak çalışmalar yapacak. Yapılacak artışlar ve kapsamları da yeniden hesaplanmış olacak. Ek gösterge artışının kapsamı da değişecek. Statüye göre artış yapılırsa lise mezunları da yararlanacak. Ek gösterge artışından emekli olmuş memurların da yararlanması bekleniyor. Taslağın 2022 yılında Meclis’e gelmesi bekleniyor.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

EK gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

>