Memur isyanda

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesini bekleyemezsin. Seyyanen zam ve memurların payına düşen refah payını istiyoruz” diyerek çağrıda bulundu...

Memur+isyanda
ABONE OL
MEMUR-Sen üyeleri Ankara’da Ulus Meydanı’nda 6. Dönem Toplu Sözleşmesi öncesi taleplerini dile getirmek için toplandı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı basın açıklamasında haziran ayı enflasyon rakamının 1.94 olduğunu hatırlatarak, “Kamu görevlilerinin 1 Ocak 2021’de almış oldukları yüzde 3’lük zammın üzerinden 6 ay geçti ve mart ayında yüzde 3’lük zam eridi, 4 ay boyunca keseden gitti. Şimdi geldiğimiz noktada 6 aylık enflasyon rakamının 8.45 olduğu görülüyor. Bu da 5.45’lik enflasyon farkının olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.
 
“HAYALİ enflasyon üzerinden değil reel gerçekler, piyasa enflasyonu üzerinden artışları belirleyelim” diyen Yalçın, “Artık enflasyon oranı bazlı güncelleme, yeniden değerleme katsayı uygulaması yerine büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startını hep beraber 6. Dönem Toplu Sözleşme’de verelim diyoruz. Kamu görevlisini devletin yükü olarak görmeyin. Kamu görevlisi devletin yükü değil devletin en önemli gücüdür. Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesini bekleyemezsin. Seyyanen zam ve memurların payına düşen refah payını istiyoruz” dedi.
 
Yüzde 10'dan fazla seyyanen zam talebi
 
Kamu görevlilerine refahtan pay verilmesi gerektiğini ifade eden Yalçın, en düşük devlet memur maaşının da yüzde 10’u aşan oranda seyyanen zamlanmasını istediklerini söyledi. Kamudaki istihdamın kamudan olması gerektiğini de dile getiren Yalçın, sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi gerektiğini aktardı. 
>