Maaşa göre kredi dönemi

İhtiyaç kredilerinin sınırlandırılması için harekete geçildi. Hükümet tarafından yapılacak düzenlemede aylık gelire göre, vatandaşın çekeceği kredi miktarına limit getirilmesi gündemde. Vadeler ise 36 ay olarak kalacak.

Maa%C5%9Fa+g%C3%B6re+kredi+d%C3%B6nemi
ABONE OL
SALGINLA birlikte iyice geliri azalan vatandaş kredi kartı ve ihtiyaç kredisine yüklendi. Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) verilerine göre bireysel kredi kullananların sayısı son bir yılda 1 milyon 300 bin arttı. Ancak geri ödemelerde sorunlar yaşanıyor. Hükümet bu nedenle harekete geçmeye hazırlanıyor. Son dönemde artan bireysel kredilerin sınırlandırılması için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Katılım Bankaları Birliği çalışma yapıyor. Çalışmanın detayları ortaya çıktı.
 
BUNA göre, bireysel kredilere, kredi kartlarındaki gibi gelire göre limit getirilmesi formülü gündemde. İhtiyaç kredileri aylık gelirin belli bir kat üzerinde verilebilecek. Vadeler ise 36 ay olarak kalacak. Yeni bir vade sınırlanmasına gidilmeyecek. Ekonomi yönetimi ayrıca krediler için ayrılan karşılıkların artırılması üzerinde de çalışıyor. İç talebin canlı olmasının enflasyonist bir baskı yaratacağından endişe duyulurken, son dönemde alınan kredilerin nasıl kullanıldığına da bakılacak. Çalışma yıl sonuna kadar tamamlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. 
>