Kurtuluşu kredide aradık!

Kurtulu%C5%9Fu+kredide+arad%C4%B1k%21;
ABONE OL

Esnafından çiftçisine geliri iyice azalan vatandaşın tek çaresi kredi çekmek oldu. Mayısın son haftasında 4.3 milyar liralık kredi çekildi. 30 bin KOBİ borçlu kervanına katıldı, icra dairelerindeki dosya sayısı geçen seneye göre 1.7 milyon arttı...

KÜRESEL koronavirüs salgınıyla birlikte derinleşen ekonomik kriz, gelir kaybını iyice arttırdı. Vatandaşı borcu borçla kapatmaya itti. İşini kaybeden, iş yerini kapatan, tarlasını ekemeyen, izne gönderilen halk, yüksek faize rağmen çareyi kredi çekmekte aradı. Bankacılık Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği’nin (TTB) mayıs ayına ilişkin verilerine göre elini kime uzatsan borç sahibi. İşte rakamlar:

İcra dosyaları 1.7 milyon arttı

ULUSAL Yargı Ağı (UYAP) verilerine göre icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı bir yıl öncesine göre 1 milyon 752 bin adet artarak 22 milyon 98 bine çıktı.

VATANDAŞ

VATANDAŞIN bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu mayısın son haftasında 10.1 milyar lira artarak 882.3 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 18.2 milyar lirası ise takipteki alacaklar kısmında bulunuyor. Son hafta halkın çektiği kredilerde 4.3 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 5.8 milyar liralık artış yaşandı.

KOBi’LER

KOBİ’lerin bankalara olan borcu nisanda bir önceki aya göre 3.5 milyar lira daha artarak 939.1 milyar liraya yükseldi. Bu kredilerin 57.2 milyar liralık kısmı zamanında ödenmediği için bankalar tarafından takibe alınan kredilerden oluşuyor. Bankalara borcu bulunan KOBİ sayısı da 29 bin artarak 4 milyon 229 bine yükseldi. Bunların da 280 bini icralık. Borçlu KOBİ sayısında da 131 bin artış oldu.

ÇiFTÇİ

TARIM sektörünün bankacılık sektörüne olan borçları da nisanda bir önceki aya göre 3.2 milyar lira, geçen yılın sonuna göre ise 21.2 milyar lira artarak 143.6 milyar liraya yükseldi. Sektörün zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alınan kredi borcu ise 4.9 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

 

 

>