Kotalı satış tarlaya indi!

Yağ, şeker, un, kahve gibi birçok ürünün kotalı satılmasına yol açan ham madde krizi, bu haftaki kur krizi sonrası tarlaya indi. Fiyatlama yapamaz hale gelen firmalar gübre ve zirai ilaç satışlarını durdurdu.

Kotal%C4%B1+sat%C4%B1%C5%9F+tarlaya+indi%21;
ABONE OL

Geçen haftalarda market raflarında şeker bulunamamasıyla başlayan bu süreç, çok geçmeden yağ, kahve ve un satışlarına da sıçramış; fabrikadan kotalı satılmaya başlayan bu ürünler, marketlerde de kotayla satılır hale gelmişti. TL’de görülen tarihi değer kayıpları sonrası bu sorun tarlaya indi. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Su İçmez, tarımsal girdi satan bayilerin önünü görememesi nedeniyle gübre ve zirai ilaç satışlarının durduğunu söyledi.

Gıda krizi riski

Suiçmez, bu sorunun 2022’de ciddi bir gıda krizi riski doğuracağına dikkat çekti. Ankara Polatlı’da gübre bayiliği yapan ziraat mühendisi Murat Çelik ise, şu an hiçbir gübre firmasının sipariş almadığını, hatta siparişleri yıl başına kadar durduran firmalar olduğu bilgisini vererek bu durumun aylarca süreceğine işaret etti. Sadece son 15 günde 200-250 lira arasında yeni zamlar gelen gübrenin fiyatında son 1 yılda yüzde 200’den fazla artış yaşanmıştı.

>