Kod29 kabusu! İşten çıkarma yasağı böyle deliniyor!

Kod29+kabusu%21;+%C4%B0%C5%9Ften+%C3%A7%C4%B1karma+yasa%C4%9F%C4%B1+b%C3%B6yle+deliniyor%21;
ABONE OL

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu: İşten çıkarma yasağı uzayınca Kod29 kullanarak işten çıkarma yüzde 70 arttı. Bu yasağı delmenin adı oldu. Bu duruma derhal son verilmeli!

İşten çıkarma yasağı iki ay daha uzatılırken Kod29 olarak adlandırılan, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerden işten çıkarmalar pandemide yüzde 70 arttı. İşveren çalışanlarına karşı son dönemde giderek daha fazla bu yöntemi kullanıyor. Kod29’dan haksız yere atıldığını ortaya koyup tazminat hakkını almak 3 yıllık bir dava süreci gerektiriyor. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kod29’un pandemi döneminde ise işten çıkarma yasağını delmenin adı olduğunu söyledi. 
 
Arzu Çerkezoğlu, “Bizim DİSK olarak talebimiz işten çıkarma yasağı tüm istisnalar kaldırılarak devam etmeli, işçileri cezalandırma yöntemi haline gelen bu duruma derhal son verilmeli. Mağduriyetlerin önüne geçilmeli. Bu durum haksız yere hak ve gelir kaybının yanı sıra ekstra riskler de getiriyor. Bu madde büyük insanlık dramlarına neden oluyor. Devletimiz bu durumla ilgili denetim yapıp, işçinin hakkını korumalıdır” ifadelerini kullandı.  
 
Kod29 Nedir?
 
SGK işten ayrılış kodlarına göre Kod29, ''İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih'' anlamına gelmektedir. Bu nedenle işten çıkarılan işçi ihbar ve kıdem tazminatı alamaz.
>