Kıyım başladı! 'Toplu işten çıkarmalar yaşanacak'

Normalleşme döneminin 1 Temmuz’da başlamasıyla ‘işten çıkarma yasağı’ da sona erdi. Sosyal medya, işinden atıldığını aktaran vatandaşların mesajlarıyla doldu. DİSK Başkanı Çerkezoğlu, “Toplu işten çıkarmalar yaşanacak. İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması devam etmeli” dedi

K%C4%B1y%C4%B1m+ba%C5%9Flad%C4%B1%21;+%E2%80%99Toplu+i%C5%9Ften+%C3%A7%C4%B1karmalar+ya%C5%9Fanacak%E2%80%99
ABONE OL
SALGIN önlemlerinin 1 Temmuz’da sona ermesiyle birlikte ‘işten çıkarma yasağı’ da rafa kaldırıldı. İşci temsilcilerinin tüm çağrılarına rağmen yasağın kalkması toplu işten çıkarmaların önünü açtı. Yeni normalleşme ile çok sayıda çalışan sosyal medya hesaplarından işten çıkarıldığını duyurmaya başladı. İşsiz kalan binlerce vatandaş, “Adeta kaynar suyun içine atıldık. Çoluk çocuk perişanız. Kiramızı, faturalarımızı kim ödeyecek. Açlıkla karşı karşıyayız” diyerek isyan ettiler. 
 
‘3 KİŞİDEN 1’İ İŞSİZ’ 
 
DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işten çıkarma yasağının kaldırılmasının işsizlikte tabloyu daha da ağırlaştıracağını savundu. Salgının etkilerinin henüz geçmediğini belirten Çerkezoğlu, “Yaşanan sağlık krizi, ekonomik ve toplumsal tahribata neden oldu. Ülkede salgının başladığı dönemde zaten ekonomik kriz vardı, halk zaten işsizlik ve yoksullukla mücadele ediyordu. Türkiye şu anda tarihinin en büyük işsizlik ve istihdam krizini yaşıyor. Her 3 kişiden biri işsiz” diye konuştu. 
 
‘DAHA FAZLA YOKSULLUK’ 
 
SINIRLI önlemlerin ortadan kalkması ile krizin daha da büyüyeceğini savunan Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “Toplu işten çıkarmalar yaşanacak, herkes daha fazla yoksullaşacak. İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması devam etmeli. Salgın hâlâ sürüyor, bu nedenle nakit ücret desteği sağlanmalı. Asgari ücret üzerinde vergi ve kesinti yükü hazine tarafından karşılanmalı. Bütün çalışanlara yoksulluğu giderme açısından çok ciddi bir katkı olur bu.” 
>