'Kısa çalışma ödeneği 3 ay yetmez'

%E2%80%99K%C4%B1sa+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma+%C3%B6dene%C4%9Fi+3+ay+yetmez%E2%80%99
ABONE OL

Kısa çalışma ödeneğinin 3 ay uzatılması ile rahat bir nefes alan çalışanlar ücretsiz izinden dönmeye başlarken sektör temsilcileri, “3 ay yetmez, yıl sonuna kadar uzatılmalı” diyor.

Artan koronavirüs vaka sayıları ile üçüncü dalgadan sert etkilenen sektörler kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) 3 ay uzatılması ile bir nebze rahat nefes aldı. Geleceğe dair belirsizlik ise istihdam açısından risk yaratmaya devam ediyor. Birçok sektör temsilcisi yaz döneminde toparlanmanın da zorlu bir süreç olacağına işaret ederken, ödeneğin uygulamasının yeni dalga risklerine karşı aşı çalışmaları belli bir noktaya ulaşana kadar devam ettirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Can suyu oldu

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Hepimizin beklediği bir karardı. İhracatçı firmalarımız için can suyu oldu. Bazı sektörlerin ayakta kalması için kısa çalışma ödeneğine ihtiyacı var” diye konuştu. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan ise, “KÇÖ bu zorlu koşullarda hem çalışanlar hem de işverenler açısından çok önemli. 3 ay yetmez. Söz konusu devlet desteği yıl sonuna kadar devam etmelidir” dedi.

>