Kira fiyatlarına müdahale edin

Fahiş kira artışlarının öğrencileri mağdur ettiğini belirten CHP’li Ayhan Barut, hükümete yasal düzenleme ve fiyatlara müdahale çağrısında bulunarak, “Öğrenci ile ailesine devlet ve kira yardımı da yapılmalı” dedi.

Kira+fiyatlar%C4%B1na+m%C3%BCdahale+edin
ABONE OL
Yüz yüze eğitim kararı sonrası şehirlerde kiralar yüzde 40’a varan oranlarda zamlandı. Özel yurtlar ve apartlarda da fiyatlar aynı oranda arttı. Öğrenciler ve veliler kara kara düşünüp bir çıkış yolu ararken, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’tan hükümete konuya ilişkin yasal düzenleme çağrısı geldi. Öğrencilerin mağdur olduğunu belirten ve eğitimde fırsat eşitliği talebini dile getiren Barut, “Üniversite öğrencilerimizin yurt sorununa kesin ve kalıcı çözüm bulunmalı, özel öğrenci yurtları ve ev kiralarındaki fahiş artışa müdahale edilmeli, öğrencilerimiz ve aileleri mağdur edilmeden desteklenmelidir. Bu konuda yasal düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.
 
Öğrenciler ve ailelere devlet yardımı sağlanmasını, öğrencilere yurt ücreti ve oturdukları evler için kira yardımı yapılması çağrısında bulunan CHP’li Barut, “Ülkenin her yerinde ihtiyaç bulunmamasına rağmen üniversiteler açıldı ama yeteri oranda yurt yapılmadı. Yetersiz öğrenci yurtları nedeniyle mağdur olan öğrencilerimiz, özel yurtların ve ev kiralarının fahiş oranda artması nedeniyle de yine yalnız ve sahipsiz bırakıldı. Üniversite öğrencilerimizin yurt sorununa kesin ve kalıcı çözüm bulunmak zorundadır. Gençlerin eğitim hayatı ve yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışmak biz siyasilerin görevlerinden birisi” ifadelerini kullandı.
>