Keşif Türkiye'yi rahatlatacak!

Ke%C5%9Fif+T%C3%BCrkiye%E2%80%99yi+rahatlatacak%21;
ABONE OL

3 keşifte 540 milyar metreküp doğal gaz bulundu. Ayda 1.2 milyon hanenin yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak olan Karadeniz’den 2026’da Türkiye’de kullanılan toplam gazın yüzde 30’u elde edilecek

FATİH sondaj gemisinin son bir yılda Karadeniz’de üst üste yaptığı doğal gaz keşifleri ile şu ana kadar 540 milyar metreküplük keşfe imza atılırken, Türkiye’nin bölgedeki hedefi bugüne kadar varlığı tahmin edilen 4 trilyon metreküplük doğal gazın tümünü ortaya çıkarmak. Bunun için Fatih ve Kanuni sondaj gemilerinin önümüzdeki birkaç yılda bölgede 30-40 kuyu daha açması hedeflenirken, böylece Sakarya Gaz Sahası’nın yeni müjdelerin merkezi olması da kaçınılmaz olacak.

10 MİLYAR METREKÜP

İLK etapta kuyulardan Filyos’a günlük 10 milyon metreküp, ardından ise günlük 40 milyon metreküp doğal gaz taşınacak. Böylece yıllık ortalama hane başı doğal gaz tüketimi bin metreküp olan Türkiye’de her gün 40 bin hanenin bir ayda ise 1 milyon 200 bin hanenin yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak doğal gaz taşınacak. Karadeniz’de 2023’te başlaması hedeflenen doğal gaz üretiminin yılda 5 ila 10 milyar metreküp seviyesinde yapılabileceği belirtiliyor.

>