Kapalıysa kira yok!

Kapal%C4%B1ysa+kira+yok%21;
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | Pandemi yüzünden kapanan ve zor durumda kalan işletmeler için kira düzenlemesi yolda... Salgın nedeniyle kapalı olan iş yerleri, Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle kiradan muaf sayılacak.

Hükümet, Yargı Reformu Paketi kapsamında Borçlar Kanunu’nda bazı düzenlemelere gidecek. Devam eden çalışmaya göre, iş yerlerinin kira sözleşmeleri konusunda da bazı değişiklik yapılacak, salgın şartlarında kira ödemelerinin nasıl olacağı düzenlenecek. Buna göre, idarenin kararı ile zorunlu olarak faaliyetleri durdurulan iş yerlerinin, kapalı kaldıkları süre boyunca kiradan muaf olması planlanıyor. Kiranın tamamından değil, bir bölümünden vazgeçilmesine yönelik de öneriler bulunuyor.

Sözleşmelere yeni ayar

Bugünkü Borçlar Kanunu’na göre, bu gibi durumlar mahkeme yoluyla veya anlaşmayla sonuca bağlanıyor. Yeni düzenlemeyle, salgın nedeniyle bir kapatma kararı alınırsa, AVM, restoran, kafe, spor salonları gibi yerler başkaca bir işleme gerek kalmadan kapatıldıkları süre kadar kiradan muaf tutulacaklar. Savaş, terör saldırısı, OHAL gibi durumlarda kapatılan yerler de kiradan sorumlu olmayacak. Kira sözleşmeleri de buna göre düzenlenecek. Sözleşmelerde zorunlu haller tek tek sıralanacak.

>