Kamu işçisi en az 4.500 lira istiyor

Kamu+i%C5%9F%C3%A7isi+en+az+4.500+lira+istiyor
ABONE OL

Türk-İş ve Hak-İş, kamuda kadroya geçen eski taşeron işçiler için 4 bin 500 TL civarında taban ücret, 700 bin işçinin tamamı için ise yüzde 10+10 düzeyinde zam talep edecek...

KAMUDAKİ yaklaşık 700 bin işçinin 2020- 2021 dönemi mali ve sosyal haklarını belirleyecek Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü için bugün ilk kez masaya oturuluyor. Talepler konusunda işçiler adına ortak hareket etme kararı alan Türk-İş ve Hak-İş’in üzerinde anlaştığı taslak talep metni, 09:30’da Türk-İş’in başkanlar kurulunda görüşe sunulacak. Türk-İş ve Hak-İş’in kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçi için hükümete sunacağı ortak zam talebi ise şöyle:

UÇURUMA ÇÖZÜM

SENDİKALAR, taşerondan kadroya geçen ve hala asgari ücrete yakın düzeylerde maaş alan işçilere 4 bin 500 lira civarında taban ücret, bunun üzerine de tüm işçileri kapsayacak şekilde yüzde 10+10 civarında oransal zam talep edecek. Taşerondan geçen işçilerin yaklaşık 300 binin asgari ücret ve civarında maaş alması nedeniyle kamuda ücret uçurumu oluştuğu, bu uçurumun ‘taban ücret’ yöntemiyle çözülmeye çalışılacağı belirtildi.

EMEKLİLİK KONUSU

SENDİKALARIN talepleri arasında taşeron- dan kamuya geçen 450 bin işçinin emeklilik ve tayin sorununun çözümü de yer alıyor. 696 sayılı KHK ile kamuya geçenlerin tayin haklarının diğer kamu işçileriyle eşitlenmesi istenirken bu işçilerin yaş veya prim gününün dolması nedeniyle zorunlu olarak emekliye ayrılmalarına yol açan maddelerin iptal edilip zorunlu emekliliğin kaldırılması talep ediliyor.

>