SON DAKİKA
Hava Durumu

İşte asgari ücret ve emekli aylığında beklenen rakam

700 binden fazla kamu işçisinin zam oranın belli olmasının ardından gözler asgari ücret zammı ve emekli aylıklarına yapılacak zamma çevrildi. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan SGK uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücret ve emekli aylığı tahminini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2023 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 18:09
https://www.abcgundem.com
İşte asgari ücret ve emekli aylığında beklenen rakam

Türk-İş ve Hak-İş'in işçi kesimini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası'nın (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği görüşmelerle, kamu işçisinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal hakları belirleyen zam oranı refah payı dahil yüzde 45 oldu. Böylece en düşük işçi maaşı 15 bin TL oldu.

Kamu işçisinin zam oranın belli olmasının ardından yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos'ta başlayacak.

Bu bakımdan, kamu işçilerini ilgilendiren çerçeve protokol, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevesini belirlemesi ve asgari ücret açısından da önem taşıyor.

"ASGARİ ÜCRETLİ VE EMEKLİLER İÇİN ÖNEMLİDİR"

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan SGK uzmanı Özgür Erdursun, "Kamu işçilerine zam oranı belli oldu! Zam oranı yüzde 45, en düşük kamu işçi maaşı 15.000 TL oldu. Bu oramda yapılan zam 1 Temmuz’da zam oranları belli olacak, asgari ücretli, memur, emekliler ve çalışanlar için önemlidir" dedi.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret tahminine ilişkin paylaşımda bulunan Erdursun, "Asgari Ücret 1 Temmuzda 12.500 TL olur" ifadelerine yer verdi.

EMEKLİ AYLIĞI

Emekli aylıklarına ilişkin de tahminde bulunan Erdursun, "En düşük emekli aylığı 1 Temmuzda 10.000 TL olur! Çok baskı olursa asgari ücrete yakın olur" dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret yılbaşında 8 bin 506 TL net olarak açıklanmıştı.

ASGARİ ÜCRET PEK ÇOK ÖDEME KALEMİNİ ETKİLEYECEK

Asgari ücrete zam yapılması durumunda kıdem tazminatı, en düşük aylık ihbar tazminatı, emzirme yardımı, GSS primleri, işsizlik maaşı, dul ve yetim aylığı, 65 yaş ve engelli aylığı gibi kalemlerde de artış olması bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.