'İşçiyi işten atma son çare olsun'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Covid-19 aşısı ve PCR testi olmayan işçilerin telafi çalışması ve uzaktan çalışmaya yönlendirilebileceğini, işten çıkarmanın ise ‘son çare’ olmasını istedi.

%E2%80%99%C4%B0%C5%9F%C3%A7iyi+i%C5%9Ften+atma+son+%C3%A7are+olsun%E2%80%99
ABONE OL
Bir süre önce yapılan düzenlemeyle, Covid aşısı olmayan işçilerden zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi istenmesinin önü açılmıştı. Ancak düzenlemeye rağmen pek çok işçi, hem aşıdan hem testten kaçındı. Uygulamada sorunlar yaşandı. Bunun üzerine işverenler, aşı yaptırmayan ve PCR testi ibraz etmeyen çalışanların iş sözleşmelerinin haklı sebep ile sona erdirilmesi veya bu kişilerin işyerlerine alınmaması durumunda çalıştırılmadıkları sürelerde ücretleri konusunda bakanlıktan görüş istedi. 
 
KARARLAR HATIRLATILDI 
 
ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu durumdaki işçilerin telafi çalışması ve uzaktan çalışmaya yönlendirilebileceğini bildirirken, işten çıkarmanın ise ‘son çare’ olarak görülmesi gerektiğini ifade etti. Bakanlık, bu sürelerin fazla çalışma sayılmadığını hatırlattı. Ayrıca bakanlık iş örgütlerine uyarısında işçilerin işsiz kalmamaları için azami titizlik gösterilmesini belirtti. Yargıtay kararlarında da bu durumun açıkça ortaya koyulduğunu iş verenlere bir kez daha vurguladı.
>