İşçinin yaşam koşulları giderek kötüleşiyor!

%C4%B0%C5%9F%C3%A7inin+ya%C5%9Fam+ko%C5%9Fullar%C4%B1+giderek+k%C3%B6t%C3%BCle%C5%9Fiyor%21;
ABONE OL

İşçinin yaşam koşulları giderek kötüleşiyor. Yüzde 36’sının geliri azaldı, yüzde 75’i ekonomik darboğazda, yüzde 40’ı ucuz gıdaya yöneldi, yüzde 25’ten fazlasının borçları arttı, yüzde 19.4’ü kredi kartının sadece alt limitini ödeyebiliyor.

Salgının olumsuz neticelerinden en çok etkilenen kesimde yer alan işçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na maddi ve yaşam koşullarındaki ağır kayıplarla girdi. Birçoğu işini kaybederken, hala bir işi olanların ise artan hayat pahalılığı karşısında durumu daha da kötüye gitti. İşçinin içler acısı durumuna DİSK’in araştırması ışık tuttu. Araştırmaya göre, işçilerin yüzde 25’i Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik zorluk yaşamadığını ve/veya gelirinin arttığını belirtirken, yüzde 75’i ekonomik güçlük çektiğini açıkladı.

BİRİKİM SIFIR!

İşçilerim yüzde 36’sı pandemi ile birlikte ücretinde azalma olduğunu açıklarken, yüzde 63’ü geliri kesilirse sadece 1 aydan az süreyle geçinebilecek durumda. 1-3 ay arası geçinebileceğini belirten işçilerin oranı ise yüzde 29. Yüzde 25’ten fazlası pandemi koşulları nedeniyle borçlarının arttığını ifade ederken, yüzde 19.4’ü kredi kartının sadece alt limitini ödeyebildiğini belirtti. Bu dönemde işçilerin yüzde 40’ı ise düşen gelir nedeniyle mecburen daha ucuz besinlere yöneldiğini aktardı.

>