İşçinin alacağına sıralama engeli

%C4%B0%C5%9F%C3%A7inin+alaca%C4%9F%C4%B1na+s%C4%B1ralama+engeli
ABONE OL

Meclis Komisyonu’ndan geçen İcra ve İflas Kanunu’nda yapılan değişiklikle iflas eden şirketlerle ilgili alacaklı sıralamasında işçinin önüne finans şirketleri konuldu. İşçiyi ikinci plana atan teklif tepki topladı

İCRA ve İflas Kanunu’nda değişiklik içeren yasa teklifi perşembe günü Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçti. Önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen teklifin yasalaşması durumunda iflas eden şirketin ücreti ödenmeyen işçileri alacaklı sıralamasında geriye düşmüş olacak. Buna göre önce bankaların ve finans şirketlerinin alacakları sağlanacak. İnşaat-Sen Avukatlar Koordinasyonu üyesi Avukat Sevda Nur Bayram yasa teklifini değerlendirdi.

MUHALEFET İTİRAZ ETTİ

BAYRAM, “Önceden alacaklı sırasında önce bankalar, sonra devlet sonra ise işçiler gelirdi. Yeni düzenleme ile önce bankalar, kredi hizmeti sağlayan diğer finans kuruluşları sonra devlet ve en son işçiye yer veriliyor” ifadelerini kullandı. Yasa teklifine itiraz eden muhalefet milletvekilleri şunları söyledi: “Bankalar kâr amaçlı alacak tahsil edebiliyor. Ancak işçiler kendileri için hayati önem taşıyan bu alacaklarını karşılayamıyor.”

>