İkinci el 'cep'te yeni standart

%C4%B0kinci+el+%E2%80%99cep%E2%80%99te+yeni+standart
ABONE OL

Cep telefonu yenileme merkezleri ikinci el telefon ticaretinde önceki kullanıcıyla illiyet bağını kaldıracak, sonraki kullanıcıya hazır hale getirilmesini sağlayacak…

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ‘Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’ geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kullanılmış cep telefonlarının yeniden ekonomiye kazandırılması ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için belirlenen kuralları açıkladı. İşte o kurallar: 
 
*Standartla cep telefonu yenileme merkezleri, ikinci el telefon alım satımında önceki kullanıcı ile illiyet bağını kaldıracak. 
 
*Cihazların varsa onarılması ve değiştirilmesi gereken bileşenlerinin değiştirilmesi ile sonraki kullanıcıya hazır hale getirilmesi sağlanacak. 
 
*Bu işi yapacak merkezler aynı zamanda cihazların da sorumluluğunu üstlenecek. İşletmelerin telefonlara vereceği garanti süresi ‘Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’te belirtilen süre kadar olacak. 
 
*Yenileme merkezi olarak faaliyet göstermek isteyen işletmeler, personel yeterlilik şartları dahil olmak üzere iş yerlerinin standarda uygunluğuna dair belgelendirme başvurusunu TSE’ye yapacaklar. 
>