İcralık mezunlar

%C4%B0cral%C4%B1k+mezunlar
ABONE OL

Milyonlarca üniversite mezunu işsiz genç, geleceğe umutsuz gözlerle bakıyor. Kara kara düşünen bu gençlerin öğrenim kredisi borçları ise sırtlarında koca bir kambur olarak duruyor! Devlete borcunu ödeyemeyen 300 bin mezun, icra takibi altında.

Türkiye’de her on binlerce genç üniversite mezun olurken, bunların çoğu işsizler ordusuna katılıyor. Ailelerinin bin bir güçlükle okuttuğu milyonlarca mezun genç, sağda solda boş boş dolaşıyor. Bir umut deyip bekliyorlar ama çoğu için o umut ışığı bir türlü doğmuyor. Ceplerinde metelik dahi olmayan bu gençler, geleceğe umutsuz gözlerle bakmaya devam ediyor. Üstelik üniversite mezunu bu gençler, sırtlarında kocaman bir kamburla geziyor. 
 
Diploma hiçbir işe yaramıyor
 
Üniversite okurken 4 yıl boyunca öğrenim kredisi kullanan diplomalı işsizler, devlete olan geri ödemeyi yapamıyor. Bir girdabın içinde dönüp duran bu şekilde 5 milyon borçlu ve işsiz mezun var. Bunların 300 bini ise icra takibi altında. Kara kara düşünen icralık mezunlar, “İş yok, güç yok… Parapul zaten yok… Borç desen çok. Diploma hiçbir işe yaramıyor. Ne olacak bizim bu halimiz” diyerek kendilerine bir çıkış yolu gösterilmesini istiyorlar.
 
TBMM'ye yasa teklifi sunuldu
 
Devlet, üniversite öğrencilerine halihazırda aylık 550 TL öğrenim kredisi veriyor. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, bu miktarın yüzde 50 zamla 825 liraya çıkartılmasını isterken, “Öğrenciler, öğrenim kredisini işe başladıktan 1 yıl sonra ödemeye başlasın. Borcun sadece yarısını ödensin” dedi. Kılıç, bu konuda TBMM’ye bir yasa teklifi sundu. İşsiz ve icralık mezunlar, kendileri için gelecek güzel bir haber bekliyorlar.
 
>