Hesap ortada yetmiyor işte

Asgari ücret belirlenirken dikkate alınan gıda, konut, giyim, sağlık, kültür ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlardan bir ‘gider’ hesaplandı. Buna göre; 4 kişilik bir ailenin sadece temel ihtiyaçları için aylık gideri minimum 5 bin 7 TL çıktı. Açık ise tam 2 bin 48 lira.

Hesap+ortada+yetmiyor+i%C5%9Fte
ABONE OL
GİDEREK artan hayat pahalılığı, düşük gelirli vatandaşların belini iyice büktü. Millet çaresizlikten kara kara düşünürken, asgari ücretle geçinen bir ailenin durumu ise adeta içler acısı... Avukat Yıldıray Çıvgın, asgari ücret belirlenirken dikkate alınan gıda, konut, giyim, sağlık, kültür ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlardan bir gider hesapladı. Çıvgın, hesabı yaparken Ankara’da asgari ücretle geçinen bir aileyi baz aldı. Çıvgın’ın hesaplamasına göre, sigara ve alkol kullanmayan 4 kişilik bir ailenin sadece temel ihtiyaçları için aylık gideri 5 bin 7 TL çıktı. 
 
‘ASGARİ YAŞAMA YETMİYOR’
 
ASGARİ Geçim İndirimi ile birlikte net 2 bin 959 lira alan asgari ücretlinin aylık açığı, yapılan hesaba göre minimum 2 bin 48 lira çıktı. Bu açığın aileler tarafından ‘borçlanmayla’ kapatılmaya çalışıldığını vurgulayan Avukat Çıvgın, “Türk-İş 2021 yılı için 4 kişilik bir ailenin aylık açlık sınırını 2 bin 927 TL olarak hesapladı. Sadece gıda ihtiyacını içeren aylık açlık sınırı verilerine göre, asgari ücretle geçinen bir ailenin gıda masrafının ardından elinde sadece 32 TL’si kalıyor. Hesap ortada; asgari ücret asgari yaşama yetmiyor” ifadelerini kullandı.
>