Her şeye zam geliyor hem de en okkalısından

Piyasalar yeni zam dalgası için pusuya yattı! Hazır giyim, beyaz eşya ve teknoloji ürünlerinde yüzde 20 fiyat artışı beklenirken, gıdada ise zam oranının yüzde 50’leri bulacağı ifade ediliyor.

Her+%C5%9Feye+zam+geliyor+hem+de+en+okkal%C4%B1s%C4%B1ndan
ABONE OL
Hayat normalleştikçe zamlar anormalleşiyor! Yüksek enflasyonla alım gücü iyice düşen vatandaşı daha kötü günler bekliyor. Gıdadan beyaz eşyaya, hazır giyimden mobilyaya kadar birçok sektörde yeni zam dalgaları yaşanacak. Fiyatlarda yüzde 15-50 arasında artış olacağı belirtiliyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konfeksiyon ve Hazırgiyim Sanayi Meclis Başkanı Şeref Fayat, ÜFE-TÜFE farkının çok yüksek olduğunu, sonbahar-kış sezonunda yüzde 15-20 bandında bir fiyat artışı beklediklerini kaydetti. 
 
DÖVİZ DE ÇOK ETKİLİ
 
Zincir Mağazalar Derneği’nin Başkanı Serhan Tınastepe de fiyat artışının taleple doğru orantılı olduğunu belirterek, “Fiyat artışı güçlü bir talep ile gerçekleşecek bir durum. Şu an herkes kârlılıklarından fedakarlıkta bulunuyor. Yaz ürünlerine fiyatlar yansıtıldı. Eylül gibi başlayacak yeni sezonda da yüzde 20-35 arasında bir fiyat artışı öngörüyoruz” dedi. Türk Elektronik Sanayicileri Derneği Başkanı Yaman Tunaoğlu, sektörün dövizdeki artıştan da önemli oranda etkilendiğini anlattı. 
 
‘DALGA DALGA GELECEK’ 
 
Tunaoğlu, “Beyaz eşyada bir talep artışı var. ÜFE ile TÜFE arasındaki artış da çok açıldı. Bunun fiyatlara yansımaması düşünülemez. Hiçbir tüketici zararına iş yapmak istemez. Bu yıl içinde son çeyrekte yüzde 15-20 bandından bir fiyat artışı olacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı. Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Öksüz ise, “Pandemide fiyatlar yüzde 50’nin üzerinde arttı. Şimdi bir zam dalgası daha yaşanacak. Tüm mutfak ürünlerinde yüzde 30-50 zam bekliyoruz” diye konuştu. 
 
‘ZAMLAR KAÇINILMAZ’ 
 
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İlknur Menlik de, “Temel ihtiyaca yönelik bir üretim yapması sebebiyle gıda sektörü girdi maliyeti artışlarını tüketiciye yansıtma konusunda her zaman direniyor, maliyetleri yönetmek için çalışıyor. Ancak mevcut durumdaki gibi büyük bir maliyet artışının tüketici fiyatlarına yansımadan yönetilebilmesi mümkün görünmüyor” görüşünü savundu. Gıdada bazı ürünlerde zam oranlarının yüzde 50’leri bulacağı belirtiliyor. 
>