Her bebek 38 bin lira borçla gözlerini dünyaya açıyor!

Her+bebek+38+bin+lira+bor%C3%A7la+g%C3%B6zlerini+d%C3%BCnyaya+a%C3%A7%C4%B1yor%21;
ABONE OL

CHP’li Çetin Osman Budak’ın açıkladığı verilere göre, aralık ayı itibariyle vatandaşların bankalara olan borcu 826 milyar TL. Bankalara borç yüzde 40 oranında büyüdü. Doğan her bebek 38 bin lira borçla gözlerini dünyaya açıyor!

Ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaş, ekonomik açıdan koronavirüs salgını ile birlikte daha da zor duruma düştü. Kimi iş yerini kapattı, kimi işinden oldu. Çare olarak borcu borçla kapatmakta buldu. Haliyle mart ayından itibaren bankalara olan borçlu sayısı katlanarak arttı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın paylaştığı veriler de durumu kanıtlıyor. Verilere göre, vatandaşın aralık ayı itibariyle bankalara borcu 826 milyar TL’ye ulaştı. Karantinada geçen nisan ayında 920 bin, mayıs ayında ise 699 bin kişi ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı.

Herkesin borcu var

Oysa mart ayında bu rakam 114 bindi. Yurttaşın bankalara borcu bu yıl yüzde 40 oranında büyüdü. Yeni doğan her bebek 38 bin TL borçla gözlerini açıyor. İcra dairelerinde bekleyen dosya sayısı ise aralık ayı itibariyle 23 milyona ulaştı. Budak, “Esnaf borçlu, çiftçi borçlu, emekli borçlu. Herkes borçlu. İşte bu yüzden Google’da Türkiye’den 2020 yılında en çok aranan üçüncü soru ‘1000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?’ sorusu oldu. Yurttaş 2020’yi gırtlağına kadar borçla kapatıyor. Böyle bir borçluluk halini daha önce hiç yaşamadık” dedi.

>