Hallere baskın! Yüksek fiyatlara denetim

Ticaret Bakanlığına bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfettişleri, 9 büyükşehrin toptancı halinde hem mevzuat hem de perakende ürünlerdeki yüksek fiyatlara ilişkin denetim yaptı. Tavşan, “Zaman zaman bu tür periyodik denetimler olabilir. Bir eksiklik varsa bir an önce o konuyla ilgili ne yapılacağı hususunda karar alındı. İşin özünde toptan ile perakende arasında normalin üzerinde fiyat artışı olup olmadığını denetleyecekler” dedi.

Hallere+bask%C4%B1n%21;+Y%C3%BCksek+fiyatlara+denetim
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” açıklaması sonrası Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlığa bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfettişleri tarafından, üreticiden tüketiciye tedarik kanallarının takip edilmesi, kayıt dışı işlemlerin tespiti, tarımsal ürün piyasasında yaşanan aşırı fiyat artışı iddialarını soruşturmak üzere İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Aydın, Antalya, Adana, Mersin ve Samsun’daki toptancı hallerinde denetim yapıldı. 
 
DENETLEMELER SÜRECEK
 
Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan, “Müfettişler, yüksek fiyatlarla ilgili olarak haller ile perakende veya marketler arasında gerçekten yüksek bir fiyat farklılığı olup olmadığını araştırmak ve gereğini yapmak üzere buradalar. Zannediyorum bir planlama oluşturacaklar. Hem mevzuat var burada incelenecek hem de esnafla ilgili herhangi bir şey varsa her türlü detaya bakılacak. Burada tabii yalnız sebze meyve değil, tüm gıda ürünleriyle ilgili Ticaret Bakanlığının genel bir incelemesi var” ifadelerini kullandı.
>