Halkın gündemi ekonomi!

Halk%C4%B1n+g%C3%BCndemi+ekonomi%21;
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | Kadir Has Üniversitesi’nin yayımladığı ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2020 yılı sonuçlarına göre, halk, en önemli sorunu; işsizlik, pahalılık ve salgın olarak belirledi.

Halkın gündemi değişmiyor... Araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2020 yılı sonuçları açıklandı. 26 il kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapılan görüşmelere dayanan çalışmaya göre halkın, koronavirüs salgınından sonraki en önemli sorunu yine ekonomi oldu.

İşte çarpıcı araştırmanın öne çıkan sonuçları: 

-Türkiye’nin en önemli sorunu yüzde 23.5’lik oran ile ‘koronavirüs salgını’ oldu. İkinci sorun ise bu yıl da değişmaeyerek yüzde 20.7’lik oranla ‘hayat pahalılığı ve işsizlik’ olarak karşımıza çıkarken üçüncü sırada yüzde 12.3’le ‘ekonomide yaşanan sorunlar’ yer aldı. Listeyi ‘hak ve özgürlüklerin sınırlanması’ yüzde 12.3, ‘terörle mücadele’ yüzde 8 ve ‘mülteciler’ yüzde 6’lık oran ile takip etti. 

-“Son bir yılda yaşanan ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi?” sorusuna toplumun yüzde 51.8’i ekonomik olarak daha kötüye gittiğini belirtirken, yüzde 51.1 ‘kendimi/ailemi geçindiremiyorum’ şeklinde yanıtladı. 

-‘Borçlarımın seviyesinden endişe duyuyorum’ diyenlerin oranı yüzde 48.9 oranında gerçekleşti. 

-Katılımcıların yüzde 33.4’ü ‘gelirim aylık tüketim harcamalarımı karşılamaya yeterli’, yüzde 30.5’i ‘ekonomik olarak daha iyi durumdayım’, yüzde 29.3’ü ‘mevcut finansal durumumdan memnunum, yüzde 28.6’sı ise ‘emekliliğim için yaptığım tasarruf ve yatırım miktarından memnunum’ yanıtını verdi.

>