Halk finansal sağlığını yitirdi!

Halk+finansal+sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1+yitirdi%21;
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | TFI’nın Avrupa çapında yaptığı araştırmaya göre, pandemi sürecinde finansal sağlığını en çok kaybedenler Türkler oldu. Vatandaşların yüzde 61.4’ü “Finansal sağlığım bozuk” dedi.

Bireylerin finansal sağlıklarını güçlendirmeyi hedefleyen bir kuruluş olan Think Forward Initiative (TFI), Avrupa çapında yaptığı araştırmayla ülkelerin ‘finansal sağlığını’ ortaya koydu. Avrupalıların yüzde 52’si finansal sağlıklarının pandemide bozulmadığını söyledi. 8 bin kişi arasında yapılan araştırmada finansal sağlığının iyi olduğunu en çok söyleyenler Hollandalılar, finansal sağlığını yitirdiğini en çok söyleyenler ise Türkler oldu.

Yüzde 16'sı 'İyi' dedi

Türkiye’de vatandaşların yüzde 61.4’ü finansal sağlığının kötü olduğunu ifade etti. Yüzde 22’si, finansal sağlığının ortalama olduğunu belirtirken, sadece yüzde 16’sı finansal sağlığını iyi olarak tanımladı. Araştırmada “Finansal sağlığınıza 1 ile 10 arasında not verin; pandemi öncesi nasıldı, şimdi nasıl ve 1 yıl sonra nasıl olur?” diye de soruldu. Türkler pandemi öncesi finansal sağlıklarının 5.9 olduğunu, durumun şimdi 4.9’a düştüğünü, 1 yıl sonra da 4.9 olarak kalmasını beklediğini söyledi.

>