Gramaj oyununu bozun

Ambalajlı ürünlerde gramajın azaltılarak gizli zam yapılmasına artık ‘dur’ denilmesini isteyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Ambalajlı ürünlerde gramajlara standart getirilmeli” dedi. Palandöken, “Örneğin 250 gram tereyağının gramajı 225’e düşüyor, 180 gram paketli fındık aynı fiyatta kalırken 160 gram olarak satılıyor. Bunun gibi birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor. Bunun için yapılması gereken ambalajlı ürünlerde gramajlara standart getirilmeli ve herkes istediği gibi gramajlarda oynamamalı” diye konuştu.

Gramaj+oyununu+bozun
ABONE OL
GIDA ürünlerinin fiyatları durduğu yerde durmuyor. Ya açık açık zam yapılıyor, ya da gizli zamla vatandaşın cebine darbe vuruluyor. Özellikle ambalajlı ürünlerde gramaj düşürülmesine karşın fiyat aynı kalıyor. Vatandaşın cebinden aynı para çıkmasına rağmen, mutfağına daha az ürün giriyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, satıcıların gramaj oyununa ‘standart’ getirilerek son verilmesini istedi. 
 
GİZLİ zam oyunlarına karşı vatandaşın dikkatli olması gerektiğini belirten Palandöken, “Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı. Zincir marketlerden alışverişlerde bu konuda dikkatli olunmalı. Bununla birlikte yasal bir düzenlemeyle gıda ürünlerinin gramajlarının tüketicinin göreceği şekilde yazılması zorunluluğu getirilmeli. Gramaj standardı getirilmeli. Üretici değişiklik yaptıysa da bunu tüketiciye ve fiyatlara yansıtmak zorunda olmalı” dedi. 
 
>