Gıdaya yeni yüzde 15'lik zam kapıda

Dünyada artan doğal gaz fiyatları gübrenin tonunu bir günde 500 TL artırdı. ZMO Başkanı Remzi Suiçmez, bu durumun üretimi düşürerek fiyatları artıracağına dikkat çekti ve vatandaşa yansıyacak en az yüzde 15'lik bir zamma işaret etti.

G%C4%B1daya+yeni+y%C3%BCzde+15%E2%80%99lik+zam+kap%C4%B1da
ABONE OL
EYVAHLAR olsun… Gıda da yeni bir zam haberi daha geldi. Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının katlanması Türkiye’de de elektrik ve doğal gaz faturalarını kabartmasının yanında gıda fiyatlarında da ciddi zamlara yol açacak. Son dönemde dünyada artan doğal gaz fiyatları gübrenin tonunu bir günde 500 TL artırdı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Mevcut durumda zaten pahalılıktan dolayı yeterince gübre alamayan çiftçi, şimdi toprağa daha da az gübre atmak zorunda kalacak. Bu da hem verimi hem rekolteyi olumsuz etkileyerek gıda arzını düşürüp, fiyatları yükseltecek” dedi. 
 
“PAHALILIĞIN bitmesi maliyetlerin düşmesine bağlı” diyen Suiçmez, “Gübre, çiftçi ekonomisi içerisinde yüzde 15-20’lik bir pay alıyor. Her ülke gibi Türkiye de bundan nasibini alacaktır. Bu durumun nihai ürün fiyatlarını da yüzde 15’in üzerinde enflasyon kadar artırıcı bir etki yapacağını öngörüyorum. Ancak bu oran, beklediğimiz üretim ve verim şartları dahilinde geçerli. Eğer üretim yalnızca gübre fiyatlarından dolayı düşmez de buna çiftçinin üretimden uzaklaşması, ekim alanlarının daralması gibi başka faktörler de eklenirse bu durum da gıda fiyatlarını ayrıca yukarı taşıyan bir etki yapacaktır” ifadelerini kullandı.
>