Gıda fiyatları uçtu! Gel de doy!

Paramız iyice pula döndü; gıda fiyatlarındaki artış enflasyondaki artışı ‘engellenemez’ noktaya getirdi. En çok yağ, et ve baklagil fiyatları yükseldi. Fukaranın tenceresi neredeyse kaynamaz oldu.

G%C4%B1da+fiyatlar%C4%B1+u%C3%A7tu%21;+Gel+de+doy%21;
ABONE OL
BÖYLE giderse yemeden içmeden kesileceğiz. Gıda fiyatlarındaki artış enflasyona verdi gazı! TÜİK’in verilerine göre, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) sepetinde 133 çeşit ürünle yer alan gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki fiyat artışı, enflasyonu giderek tetikliyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, gıdadaki TÜFE’nin genel TÜFE’ye göre daha hızlı arttığını belirterek, “Temmuzda genel TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1.80 ve yıllık yüzde 18.95 olarak gerçekleşirken, gıda ve alkolsüz içecekler TÜFE’si bir önceki aya göre yüzde 2.77 ve yıllık yüzde 24.92 ile genel TÜFE’nin üzerinde çıktı. Gıda ve alkolsüz içecekler TÜFE’si ile genel TÜFE arasındaki açıklık, gıda enflasyonunun en önemli göstergesidir” dedi. 
 
ARTIŞ REKORU AYÇİÇEK YAĞINDA 
 
SALGININ ilk başlangıcı itibarıyla fiyatları artan temel gıda ürünlerinin, izleyen aylarda da günümüze kadar fiyatlarının artmaya devam ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz’a göre, hem son bir yılda hem de salgın başlangıcından bugüne kadar fiyatı en fazla artan gıda ürünleri olarak yağ, et ve baklagiller ön plana çıkıyor. Ayçiçek yağı salgından bu yana yüzde 76.3’lük fiyat artışıyla zam rekortmeni olurken, yıllık artışta da yüzde 60.4’le şampiyon oldu. Onu pandemi başlangıcından bu yana fiyatı yüzde 73, yıllık olarak da yüzde 37.2 artan balık izledi. Mercimek ise salgından bu yana yüzde 71, son bir yılda da yüzde 37.2’lik fiyat artışıyla üçüncü sıraya yerleşti. Tavuk eti de salgında yüzde 70 zamlanırken, yıllık fiyat artışı yüzde 56’yı buldu. 
>