Gıda fiyatları son bir yılda yüzde 26 yükseldi

G%C4%B1da+fiyatlar%C4%B1+son+bir+y%C4%B1lda+y%C3%BCzde+26+y%C3%BCkseldi
ABONE OL

Halkın enflasyonu aldı başını gitti. Gıda fiyatları son bir yılda 26.2 oranında yükseldi. Ocak-ağustos dönemi gıda fiyat artışı ise yüzde 15.2’yi buldu...

Kamuar’ın halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırması ‘eyvah’ dedirtti. Araştırmaya göre; Türkiye’nin en yoksul yüzde 20’lik kesiminin aile bütçesinin yüzde 30.7’si gıda harcamalarına ayrılıyor. Gıda fiyatları son bir yılda yüzde 26.2 oranında arttı. 12 aylık ortalama fiyatlara göre artış ise yüzde 32.2 olarak hesaplandı. Ocak-ağustos dönemindeki yükseliş de yüzde 15.2 çıktı.
 
Türkiye’de ailelerin gıda için harcadıkları her 100 liranın 17.8 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünler oluşturuyor. Et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 19.4’ünü teşkil ediyor. Yapılan araştırmalara göre, yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginler ise et balık ve deniz ürünlerini tercih ediyor. 
>