Gel de yaşa bu dünyada!

27 ilde 2 bin kişiyle gerçekleştirilen araştırma, her iki evden birinde en az bir işsiz olduğu gerçeğini ortaya koydu. İki kişiden biri ise faturalarını ödeyemiyor, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyor...

Gel+de+ya%C5%9Fa+bu+d%C3%BCnyada%21;
ABONE OL

En büyük dert ekonomik kriz

Yöneylem  Araştırma Şirketi’nin 27 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında, 27 ilde 2 bin kişiyle gerçekleştirdiği ‘Türkiye Siyaset Paneli’ ekim ayı araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma, ay sonunu getiremeyen vatandaşın içler acısı halini tüm çıplaklığı ile bir kez daha ortaya koyarken, “Gel de yaşa bu dünyada” dedirtti. Katılımcıların yüzde 90’ı, ülkede çözülmesi gereken en büyük sorunun ekonomik kriz, işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu ifade etti.

'Kooperatifler çare olmaz'

Araştırmaya göre, hanelerin yüzde 47’sinde en az bir kişi iş arıyor. Geçtiğimiz ay ödeyemediği bir faturası ya da karşılayamadığı bir zorunlu ihtiyacı olduğunu dile getiren katılımcıların oranı ise yüzde 48.5 çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 42.7’si “Fiyat artışlarının esas nedeninin marketler olduğunu düşünmüyorum” derken, yüzde 56.2’lik kesim, “Tarım Kredi marketlerinin yaygınlaştırılması pahalılığa çare olmaz” görüşünde.

>