“Faturalar halkımızı cayır cayır yakıyor”

Astronomik miktarda artan elektrik faturalarını CHP’li Aydın Özer, Meclis gündemine taşıdı. Bakan Fatih Dönmez’e verdiği soru önergesinde, “Faturalar halkımızı cayır cayır yakıyor” dedi.

“Faturalar+halk%C4%B1m%C4%B1z%C4%B1+cay%C4%B1r+cay%C4%B1r+yak%C4%B1yor”+
ABONE OL
‘Temmuz ve Ağustos aylarına ait elektrik faturalarındaki fark nedeniyle vatandaşlarda oluşan tepkiye CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer kayıtsız kalmadı. Konuyu TBMM’ye taşıdı. Özer, yüksek faturalarla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e soru önergesi verdi. CHP vekil, “Bu konuda birçok mesaj aldık. Faturalar halkımızı cayır cayır yakıyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle klima kullanımının artması veya tarifelerin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği yönündeki açıklamalar ikna edici değil. Yani bütün suç klimanın mı?” şeklide konuştu.
 
ÖZER, “57 kuruş olan birim fiyatın 74 kuruşa çıkarılması, kayıp/kaçak bedeli, KDV, TRT payı ya da fonların hiç mi suçu yok? Vatandaşların dile getirdiği gibi yüksek elektrik faturalarıyla yasal soygunculuk mu yapılmaktadır?” diye konuştu. CHP’li Özer’in Dönmez’e yönelttiği diğer sorular ise şöyle: Neden fahiş artışların önüne geçilmemektedir? Faturalardaki kayıp/kaçak bedeli ile TRT payının kaldırılması ve vergilerin düşürülmesine yönelik neden hiçbir yetkiniz bulunmamaktadır? Artışa ilişkin Cumhurbaşkanı tarafından Bakanlığınıza verilmiş bir talimat var mıdır?
 
YÜZDE 35 ZAM 
 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şubesi Başkanı Şaban Tat ise yaptığı yazılı açıklamada, “Bir ailenin 2020 yıllık elektrik faturası ortalaması ay bazında 235.88 TL iken, 1 Temmuz 2021 itibariyle aynı ailenin aylık elektrik faturası ortalaması, 271.22 TL’ye çıktı. Yani ortalama 35 TL zam görüldü” ifadelerini kullandı.
>