Faturada yüzde 3 indirim olacak

Elektrik faturalarından yüzde 2’lik TRT payı ve yüzde 0.7’lik Enerji Fonu kesintisi kaldırıldı. Hesaplamalara göre, faturalar yüzde 3 düşecek. Örneğin vatandaş her 100 liralık faturada 3.25 lira daha az ödeyecek.

Faturada+y%C3%BCzde+3+indirim+olacak
ABONE OL
YENİ BİR DÖNEM
 
PAZARTESİ akşamı Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faturalarda yeni bir döneme geçileceğini duyurdu. Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde faturalarda TRT payı ve enerji fonu kesintisi olmayacak” ifadelerini kullandı. Elektrik faturalarında yüzde 2 oranında TRT payı yüzde 0.7 oranında da enerji fonu kesintisi yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, elektrik ücretinin toplam
 
TOPLAM 930 MİLYON TL
 
EKONOMİSTLERİN hesaplamalarına göre, bu kararla elektrik faturaları yaklaşık yüzde 3 düşecek. Her iki kesintinin sona ermesiyle vatandaş her 100 liralık bir elektrik tüketim bedeli üzerinde 3.25 lira daha az ödeyecek. Mesken abonelerinin elektrik faturasında da yıllık yaklaşık 930 milyon liralık indirim yapılmış oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına geçen yıl Enerji Fonu kapsamında toplam 1 milyar 2 milyon 652 bin 256 lira aktarılmıştı. 2020 Kamu İşletmeleri Raporu’na göre ise TRT, geçen yıl 1.2 milyar lira enerji payı geliri elde etmişti.
 
>