EYT'lileri heyecanlandıran sözler! Bakan Bilginden müjde gibi açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den EYT ve 3600 ek gösterge açıklaması geldi. Bilgin, '3600 ek gösterge meselesini çözümünü bu ayın sonu itibarıyla tamamlamış olacağız. Son düzenlemeleri yapacağız. Sözleşmeli meselesi, EYT meselesi de var. Bunlar dosya dosya hepsi önümüzde' dedi.

EYT%E2%80%99lileri+heyecanland%C4%B1ran+s%C3%B6zler%21;+Bakan+Bilginden+m%C3%BCjde+gibi+a%C3%A7%C4%B1klama
ABONE OL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, binlerce kişinin beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) başta olmak üzere bir dizi açıklamalarda bulundu.

İlk olarak emekli, çalışan ve memurlara ilişkin mesajlar veren "Çalışanlarımızı koruyacağız, emekçilerimizi koruyacağız. Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurların, işçilerin değil emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var"  dedi.

EYT'LİLERİ HEYECANLANDIRAN SÖZLER

Açıklamalarının devamında EYT ve 3600 ek göstergeye değinen Bilgin, "3600 ek gösterge meselesini çözümünü bu ayın sonu itibarıyla tamamlamış olacağız. Son düzenlemeleri yapacağız. Sözleşmeli meselesi, EYT meselesi de var. Bunlar dosya dosya hepsi önümüzde” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETTEN PEŞ PEŞE EYT AÇIKLAMALARI

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gündemden düşmeyen EYT ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuştu. Bu konuyla ilgili etki analizinin iyi yapılması gerektiğini kaydeden Mustafa Elitaş, "EYT 1994 yılındaki bir kanunla ortaya çıktı. 56. veya 57. hükümet döneminde ortaya çıkan bir konu. Yaşar Okuyan döneminde yapılan bir düzenlemeydi. Ondan önce 38 yaşında emekli olma imkanı mevcuttu. O kanunla birlikte 1980 yılı sonrası sigortaya tabi olanlar EYT dediğimiz yaşta bir artış ortaya çıktı. Ben Haziran 1980 sigortalısıyım. Ben 40 yaşında emekli olacakken, 44 yaşında emekli oldum. 'Yasanın çıkma tarihinden itibaren bunlar oluyor' dense daha doğru olurdu. 1999 yılında çıkan yasa 19 yıl öncesine gitti. 11 yıl uygulama süresi vardı. Tam 20 yıl önceden yaşla ilgili sorunu ortaya çıkarmış oldu. Şimdi bu EYT'de 1999 yılının öncesini mi alacağız, yoksa daha sonrasını mı alacağız. Bir rivayete göre kendini EYT'li hisseden 7 milyon kişi var diyorlar. Onun ne olduğunu tam bilmiyoruz. Çalışma Bakanlığı bu konuda çalışmalarını yapıyor" demişti.

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.