SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT ile birlikte emekli olabilecekler

Milyonlarca kişiyi ilgilen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) geldi.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2023 11:04
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2023 11:04
https://www.abcgundem.com
EYT ile birlikte emekli olabilecekler

Milyonları ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AKP milletvekillerinin imzasına açıldı.

İmzaların tamamlanmasından sonra teklif, Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Ardından önce Plan Bütçe Komisyonu'na gelecek, Genel Kurul görüşmelerinden sonra ise yasalaşacak.

 Yasalaşma sürecinin şubat ayında tamamlanması bekleniyor. EYT'den yararlanmak isteyen Bağ-Kur'luların ihya talebi ise yeni pakette kendine yer buldu. 

Borçları nedeniyle prim günleri silinen Bağ-Kur'lular yeni düzenleme ile emeklilik kapısını aralayabilecek. Üstelik daha az para ödeyerek 48 taksitle silinen prim günlerini emekliliğe saydırabilecekler.

EKSİK PRİMLERİNİ CANLANDIRIP TAKSİTLE ÖDEME İMKANI

Kanal D Haber'in haberine göre yeni yapılandırma paketi, prim günü eksik Bağ-Kur'luya emeklilik kapısını aralıyor. 

 Prim borçlarını ödemeyen Bağ-Kur'luların borçları, önceki düzenlemelerle silindi ve sigortalılık süreleri durduruldu. Durdurulan sigortalılık süresi de emeklilikte dikkate alınmıyor. 

İşte şimdi Bağ-Kur'luların eksik primlerini yeni yapılandırma paketi kapsamında ihya edip yani canlandırıp taksitle ödeme imkanı var. Doğum ve askerlik borçlanmasında kişi, ihtiyacı olan prim günü kadar borçlanabiliyordu ancak Bağ-Kur'lularda durum farklı. 

2023'te 1 günlük ihya bedeli 115 TL. Normal şartlarda 24 ay borcu olan bir Bağ-Kur'lunun ödemesi gereken tutar 82 bin 800 TL. Bu tutar peşin ödenirse indirim yapılıyor aynı zamanda borç 48 eşit taksite bölünüyor. 

Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Yapılandırma paketinde Bağ-Kur'lunun sadece ihya ödemeleri var yani askerlik veya doğum dahil diğer borçlanmalarda yapılandırma söz konusu değil.

'BUNU DAHA RAHAT ÖDEYEBİLECEKLER'

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nden Dr. Okan Güray Bülbül, şunları söyledi:

"Bu süreleri borçlanarak, ihya ederek emeklilik gün sayısına kattıklarında emekli aylığına kavuşma imkanları var. 

Taksitli olarak bu borçları ödemek Bağ-Kur'lular için avantaj.Şimdi o sürelere ihtiyaçları var, 9000 veya 7200 gün süresini doldurmak zorundalar. Durdurulan süreler ihya edilip bir de yapılandırılırsa Bağ-Kur'lular bunu daha rahat ödeyerek EYT kapsamında emekli olabilirler. 

Kısmi ihya olmadığı için durdurulan sürenin tamamının canlandırılması gerektiği için bu süreye ilişkin tutarın prim borcunun ödenmesi şart. Askerlik, doğum ve diğer borçlanmalar pakete dahil değil."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.