Esnaf ve vatandaş bankalara çalışıyor

Esnaf+ve+vatanda%C5%9F+bankalara+%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1yor
ABONE OL

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, çaresiz durumdaki esnaf ve vatandaşın borcunu borçla kapatmak zorunda kaldığını, bu durumun bankalara yaradığını söyledi.

PANDEMİDE beklediği maddi desteği bulamayan esnaf, çiftçi ve vatandaş borcunu borçla kapatır hale geldi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “BDDK’nın verilerine göre bu yılın ilk dört aylık döneminde vatandaşlar tüketici kredisi ve kredi kartı borçları nedeniyle bankalara toplam 34.5 milyar lira faiz ödedi” dedi. Bankaların verdiği kredilerin 3 trilyon 855 milyar liraya yükseldiğini kaydeden Bulut, bankaların bu yılın ilk 4 ayında 20.7 milyar lira kâr ettiğini bildirdi.
 
BANKALAR KAR ETTİ
 
KOBİ’lerin bankalara olan borcunun 939.1 milyar liraya yükseldiğini belirten Bulut, borcu bulunan 4 milyon 229 bin KOBİ’den 280 bininin borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verildiğini söyledi. Bulut, “Pandemi döneminde verilen düşük faizli krediler bile, sanki vatandaşa destek gibi yansıtılıyor. Oysa artan faizlere rağmen vatandaş mecburen borçlanmaya devam ediyor. Vatandaş kredi-faiz sarmalında geçinmeye, esnaf dükkanını çevirmeye çalışıyor” diye konuştu.
>