Emeklimizin durumu belli oldu! Resmen açıklandı

ILO’nun raporuna göre, emeklisi en fakir birkaç ülkeden biri Türkiye oldu. Uganda’da ortalama emekli maaşı ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 43.5’ine karşılık gelirken, Mozambik’te bu oran yüzde 32.7. Türkiye’de ise 21.7.

Emeklimizin+durumu+belli+oldu%21;+Resmen+a%C3%A7%C4%B1kland%C4%B1
ABONE OL
ULUSLARARASI Çalışma Örgütü’nün (ILO) açıkladığı kapsamlı rapor, Türkiye’de güvenlik şemsiyesi altında olanların dahi ‘fakir’ olduğunu ortaya koydu. Dünyada 4.1 milyar kişinin tamamen sosyal güvence koruması dışında olduğu belirtilen raporda, sosyal güvenlik kapsamındaki çalışanların ise her geçen yıl daha da yoksullaştığını gösterdi. Sosyal güvenlik raporunda, ‘seçilmiş’ ülkelerdeki ortalama emekli maaşının o ülkenin yoksulluk sınırına oranı karşılaştırıldı. Veriler Türkiye’nin ILO’nun emekliler için fakirlik göstergesi olarak belirlediği yüzde 50’lik sınırın çok altında kaldığını gösteriyor.
 
STANDARLARIN ALTINDA
 
ÖRNEĞİN, Uganda’da emekli maaşı ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 43.5’ine karşılık geliyor. Bu oran Mısır’da yüzde 91.2, Endonezya’da yüzde 56.1, Azerbaycan’da yüzde 46.6, Mozambik’te ise yüzde 32.7’yi buluyor. Türkiye’de ise bu oran sadece yüzde 21.7 Raporda, “Pratikte, bazı ülkelerde sosyal güvenlik destekleri minimum standartlarının da altında kalıyor. Örneğin; birçok ülkede emekli aylıkları, ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 50’sinin dahi altında. Bu ülkelerde emekli maaşı ile yaşayan yaşlı kesim, güvence altında olmasına rağmen fakir olarak tanımlanmalıdır” denildi. 
 
GÜVENCELERİ YOK
 
ARAŞTIRMAYA göre Türkiye’de en az bir sosyal güvenlik koruması altında olanların oranı yüzde 79.8 seviyesinde. Bu durum yüzde 21’lik kesimin hiçbir koruma altında olmadığını ortaya koyuyor. Ancak şemsiye altındakilerin de büyük bölümü, aldığı maaş itibarıyla “fakir” tanımlamasına giriyor. 
>