Emekliler artış istiyor

TÜED, emekli aylığı hesaplanmasında gösterge sistemine geçilmesini ve mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70'e yükseltilmesini istedi. Hak-İş ise en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesini talep etti.

Emekliler+art%C4%B1%C5%9F+istiyor
ABONE OL

MAĞDUR EDEN YAPI

EMEKLİ gelen zamlar altında ezildi. Verilen zamlar eridi bitti. Emekli dernekleri ve sendikalardan emekli aylıklarının iyileştirilmesi çağrıları peş peşe geldi. İlk talep Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED). TÜED, emekli aylığı hesaplanmasında gösterge sistemine geçilmesini ve mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’e yükseltilmesini istedi. Genel Başkan Kazım Ergün mevcut emekli aylığı hesaplama sisteminin, emeklileri mağdur eden yapıda olduğunu söyledi. Ergün, bu durumun en çok asgari ücretli çalışanları mağdur ettiğine dikkati çekti.

AYLIKLAR ÇOK DÜŞÜK

ERGÜN şunları söyledi: “Maalesef bugün emekli olan çok sayıda kişiye, asgari ücretin oldukça altında aylık bağlanıyor. Yaşadığımız yüksek enflasyon nedeniyle insanların asgari ücretle dahi geçinmekte zorlandığı bu ortamda, emeklilerimiz 1500 ila 2 bin lira civarındaki aylıkla tüm ay geçinmeye çalışıyor. Derhal yeni düzenleme yapılmalı. Gösterge sistemine geçilip, mağduriyetler giderilmelidir.” Hak-İş ise en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesini talep etti. Genel Başkan Mahmut Arslan, “Emekliler geçinemiyor” ifadelerini kullandı.

>