Emekli zammı hüsrana uğrattı

Emekli maaşlarına yüzde 25.47’lik artış yapıldı. Taban ücreti 2.500 liraya çıkarıldı. Ek zam yapılmadı. Rakamın yetersiz kaldığını, peş peşe gelen zamlarla birlikte iyice artan enflasyon altında ezildiklerini belirten emekliler “hüsrana uğradıklarını” ifade ediyor.

Emekli+zamm%C4%B1+h%C3%BCsrana+u%C4%9Fratt%C4%B1
ABONE OL
SADECE TABAN ARTTI
 
TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini hesapladı. Bununla birlikte memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılacak zam oranları belli oldu. SGK’lı ve Bağ-Kur’lu emeklilerin maaşına 6 aylık enflasyon oranı kadar yani yüzde 25.47 oranında zam yapıldı. Gözler Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek habere çevrildi. Erdoğan yaptığı açıklamada memurların ocak ayındaki yüzde 5’lik toplu sözleşme zammını yüzde 7.5 olarak uygulama kararı aldıklarını, emeklilerin taban maaşının 2500 TL’ye çıkarıldığını duyurdu.
 
İSTEDİKLERİNİ ALAMADILAR
 
MİLYONLARCA emekliye ek zam yapılmaması hayal kırıklığı yarattı. Hüsrana uğradıklarını dile getirerek hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısından dert yanan emekliler. “Maaşları almadan gelen zamlar yüzünden eridi gitti para. Ek zam yapılmaması; ölüme terk etmek, sürünmeye terk etmek, süründürmek” diyerek duruma tepki gösterdi. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, “Asgari ücret yüzde 50 artınca biz de bu kadar zam bekliyorduk. Maalesef hevesimiz kursağımızda kaldı. Açıklanan artış müjde değil hayal kırıklığı oldu” ifadelerini kullandı.
 
>