Emekli zam istedi

TÜED zam çağrısı yaptı: Cumhurbaşkanımıza ve yetkililere sesleniyoruz; 1500 lira emekli aylığıyla yaşam mücadelesi vermek imkansız. En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı. Emeklinin ayakta kalabilmesi için ayrıca seyyanen zamlar yapılmalı.

Emekli+zam+istedi
ABONE OL
ARADAKİ FARK KATLANDI
 
İĞNEDEN ipliğe her şeye zam geldi. Ocak ve temmuz ayında yapılan zamlar adeta eridi. Emekli zor durumda. Ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün’den hükümete zam çağrısı geldi. Ergün, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olmasını istedi. Ergün, “2002’nin aralık ayında 184 lira olan asgari ücret aradan geçen sürede yüzde 1433 artarken, 257 lira olan en düşük işçi emeklisi aylığı yüzde 483 artış gösterdi. 2002 yılında asgari ücret en düşük işçi emeklisi aylığının yüzde 72’sine denk gelirken, bugün emekli
 
LEHİNEYKEN TERSİNE DÖNDÜ
 
“20 yılda taban emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas emeklinin lehineyken, tersine döndü” diyen Ergün, emekli aylıklarının 2008 yılından sonra azalmaya başladığını ve giderek asgari ücretin yarısının da altına düştüğünü ifade etti. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, “Asgari ücret ile en düşük emekli aylığı arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılmalı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve yetkililere sesleniyoruz; 1500 lira emekli aylığıyla yaşam mücadelesi vermek imkansız. En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı. Emeklilerimizin ayakta kalabilmesi için seyyanen zamlar yapılmalı” ifadelerini kullandı.
 
>