Elon Musk'ın işe alırken sorduğu o soru!

Dünyanın en zengin 3. kişisi Elon Musk, iş görüşmesi yaparken, yalancıları yakalamak için her zaman aynı soruyu sorar.

Elon+Musk%E2%80%99%C4%B1n+i%C5%9Fe+al%C4%B1rken+sordu%C4%9Fu+o+soru%21;
ABONE OL
Tesla CEO'su Elon Musk, başarılı şirketleri sayesinde birçok insanı işe alıyor ve bunu yaparken 'olağanüstü yetenek kanıtı' arıyor. Elon Musk, herhangi bir röportaj adayına yalan söyleyip söylemediklerini görmek için her zaman hangi soruyu sorduğunu onayladı.
 
49 yaşındaki Tesla CEO'sunun net değeri 2 trilyon TL, bu nedenle iş söz konusu olduğunda ne yaptığını biliyor.
 
Ancak Musk, olası bir çalışanın hangi okula gittiği ve hatta eğitim düzeyleriyle ilgilenmiyor.
 
Musk, Auto Bild ile 2014'te yaptığı bir röportajda, "Üniversite, hatta lise diplomasına bile gerek yok" dedi.
 
Elbette, birinin özgeçmişinde veya başarıları hakkında yalan söylemesi kolaydır, ancak Musk'ın yalancıları yakalamak için tasarlanmış bir sorusu var.
 
2017'de Dünya Hükümet Zirvesi'nde konuşan Musk, röportaj yaptığı her adaya aynı soruyu sorduğunu itiraf etti: "Bana üzerinde çalıştığınız en zor sorunlardan bazılarını ve bunları nasıl çözdüğünüzü anlatın."
 
Böyle bir yönteme “Asimetrik Bilgi Yönetimi” (AIM) adı verilir ve ayrıntılı bilgi sağlayarak görüşmeciye masumiyetlerini veya suçluluklarını araştırmacıya göstermeleri için net bir yol sağlamak üzere tasarlanmıştır.
 
Çalışmanın yazarlarından biri ve Portsmouth Üniversitesi'nde Kıdemli Öğretim Üyesi olan Cody Porter, The Conversation için yazdığı bir makalede, "Küçük ayrıntılar adli soruşturmaların can damarıdır ve araştırmacılara kontrol edecek gerçekleri ve sorgulayacak tanıklar sağlayabilir" dedi. Görüşmecilerin görüşülen kişilere "ilgilenen olay hakkında daha uzun, daha ayrıntılı açıklamalar sağlarlarsa, araştırmacının doğruyu mu yoksa yalan mı söylediğini daha iyi tespit edebileceği" konusunda net talimatlar vermesi gerektiğini özellikle söyledi.
 
Porter, "Aksine yalancılar suçlarını gizlemek isterler," diye açıkladı.
 
"Bu, AIM yöntemine yanıt olarak stratejik olarak bilgi saklama olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.
 
>