Dürüst vatandaş hırsızın faturasını ödeyecek

D%C3%BCr%C3%BCst+vatanda%C5%9F+h%C4%B1rs%C4%B1z%C4%B1n+faturas%C4%B1n%C4%B1+%C3%B6deyecek
ABONE OL

Elektrik faturalarını haksız yere yükselten kayıp ve kaçaklar 5 yıl daha bölgesel yerine ulusal düzeyde hesaplanarak faturalara yansıyacak...

Fatura dürüst tüketiciye çıktı... AK Partili milletvekilleri tarafından TBMM’ye getirilen Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre, ülke genelindeki kayıp ve kaçak elektrik kullanımının bedeli bölgesel ayrıma tabi tutulmadan önümüzdeki 5 yıl boyunca ulusal düzeyde tüm halkın elektrik faturalarına yansıtılacak. Normalde 2015 yılında son verileceği söylenen bu sistem, bölgesel farklılıklar azaltılamadığı için bu yılın sonuna kadar uzatılmıştı.

ARADA UÇURUM VAR

Şİimdi bir 5 yıl daha uzatılarak ülke genelindeki tüm kaçak elektrik kullananların faturası ‘eşit’ olarak 82 milyon vatandaşın sırtına yüklenmiş olacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi verilerine göre, 21 elektrik dağıtım bölgesinde yaşanan elektrik kayıp ve kaçak oranları bölgelere göre yüzde 4.49 ile yüzde 51.32 arasında değişen büyük farklılıklar gösteriyor. Sosyal medyada duruma isyan eden vatandaş, kararın gözden geçirilmesini istiyor.

>