Dolar ve euroda önlenemez yükseliş! Döviz neden yükseliyor?

Dolar ve euronun Türk Lirası karşısındaki yükselişi durdurulamazken, uzmanlar konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dolar+ve+euroda+%C3%B6nlenemez+y%C3%BCkseli%C5%9F%21;+D%C3%B6viz+neden+y%C3%BCkseliyor?
ABONE OL

Dolar Aralık ayında 18 lira, euro ise 20 lira seviyelerine çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemiyle yangın söndürülmüş ve dolar 12 liraya kadar düşmüştü. Ancak KKM sistemine rağmen döviz yine fırladı.

9 Haziran Perşembe gününe de yükselişle başlayan dolar, 17.20 TL seviyelerini gördü. Euro ise 18,4410 liradan işlem gördü.

1 / 6

Ekonomistler, önlenemez artışla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ekonomist Mahfi Eğilmez kendi sitesinde yayınladığı makalesinde, kurların artışının arkasında dış finansman sıkıntısı olduğunu belirterek bunun da 3 temel nedenden kaynaklandığını vurguladı.

2 / 6

Merkez Bankası döviz rezervleri kısa vadeli borçların çok altında olduğunu; borçların ödenmemesi riskine karşı ödenen CDS priminin 739 baz puanla kabul edilebilir oran olarak belirlenen 300 baz puanın çok üzerine çıktığını; ve Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin 3 basamak altında kaldığını vurgulayan Eğilmez, "Görüleceği gibi Türkiye, ölçütlerin hiçbirini tutturamaz durumdadır. Bunun sonucu olarak doğrudan dış sermaye yatırımları gerilemiş, dış borç kullanımı zorlaşmış ve son derecede pahalı hale gelmiş bulunuyor. Kur, boşuna yükselmiyor” dedi.

3 / 6

Paranın kendi başına kıymeti olmadığını onu kıymetli yapanın arkasındaki merkez bankası olduğunu hatırlatan akademisyen ve iktisatçı Refet Gürkaynak ise, “Merkez bankası olmayınca paranın değeri doğal haline gitmeye başlıyor: sıfır. Paranın değerinin sıfır olması fiyatların sonsuza gitmesi demek. Döviz kuru da bir fiyat” ifadelerini kullandı.

4 / 6

BBC Türkçe'ye yazan Prof. Dr. Selva Demiralp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Haziran'daki "faizi düşürmeye devam edeceğiz" açıklamasının kurları yukarı yönlü harekete geçirdiğini belirtti.

5 / 6

Merkez Bankası eski baş ekonomisti Hakan Kara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, KKM'nin getirisini hesaplamaya çalıştığını ve mart ayı sonundan beri vadesi dolan hesapların yıllık getiri oranının yüzde 63 olduğunu belirtti.

6 / 6

Bu oranlarla KKM getirisinin kur değişiminden çok farklı olmadığını vurgulayan Kara, bu nedenle dövizi bozdurmayıp KKM'ye geçmeyenlerin de zarar etmediğini belirtiyor. KKM sisteminin işlemesi için daha cazip hale getirilmesi gerektiğini savunan Kara, şu haliyle bireysel mudiler için sisteme ek teşviklerin getirilmesi gerektiğini söyledi.