Doğal gaza iklim tarifesi

Doğal gazdaki kademeli tarife uygulaması, iklim şartları ve bölgelerin tükettiği miktara göre fiyatlandırılacak. Yani kış mevsimini daha soğuk geçiren illerle sıcak bölgelerdeki tarife farklı olacak.

Do%C4%9Fal+gaza+iklim+tarifesi
ABONE OL
YENİ YILDAN SONRA
 
AK Parti’nin yılbaşından sonra Türkiye Büyük Millet Meclis’i (TBMM) gündemine getireceği doğal gazda kademeli tarife sistemi, elektrikte yapılan uygulamadan farklı olacak. Elektrikte tüm Türkiye’de belli bir tüketim bedelinden sonra farklı fiyat uygulanması öngörülmüştü. Doğal gazda ise, faturalandırma bölgeye ve iklim şartlarına göre yapılacak. Bu konuda Enerji Bakanlığı ile doğalgaz dağıtım şirketlerinin yapacağı teknik çalışma sonucunda, bölge bölge nasıl bir kademelendirme yapılacağı belirlenecek.
 
ADANA İLE KARS FARKLI
 
AK Parti kaynakları “Kars’ta bir ayda tüketilen doğal gaz, Antalya’da belki de bir yılda tüketilmiyordur. Bütün iller için ilk kademeyi örneğin 100 birim olarak belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep düşük kademeden fatura ödeyecektir. Bu adaletsizliğe yol açar” değerlendirmesini yaptı. Tarife bu değerlendirilmeye göre uygulanırsa Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk iller Antalya, İzmir ve Adana gibi kış şartlarının daha hafif geçtiği illerden daha düşük kademeli tarifeye tabi tutulacak.
 
>